HomeOddíl softenisu

Softtenis – zdravý pohyb v každém věku

SofttenisJe mnoho nových sportů, s nimiž se v posledních letech téměř roztrhl pytel. Jedním z nich je softtenis, který si nachází své místo především mezi rekreanty na volejbalových či tenisových kurtech nebo i u mládeže, která ho hraje třeba jen na asfaltu. Softtenis neboli líný tenis není vůbec žádnou línou hrou a proto je vhodnější používat termín softtenis. Hraje se s plastovými raketami a pěnovými míčky na rovném povrchu o rozměrech např. 6 x 12 m a nejlépe v hale (i když to není podmínkou) a podle pravidel obdobných pravidlům tenisu. Je to sport pro všechny věkové kategorie, pro každého, kdo se chce účelně hýbat, soutěžit a hledat nová sportovní přátelství.

Dlouhá léta jsem se věnoval fotbalu a to jak aktivně, tak jako funkcionář. I když jsem jako hráč nedosahoval žádných mimořádných výsledků, přece jen přišla doba, kdy jsem zjistil, že s fotbalem je konec. Jenže když Vám chybí zdravý sport a pohyb vůbec, začnete se poohlížet po nějaké jiné vhodné činnosti. Proto v době, kdy jsem se začal zaobírat myšlenkou „sportov-ního důchodu“, padla volba na softtenis, který jsem hrával rekreačně snad již v sedmdesátých letech. Na inzerát se ozvalo několik zvědavých nadšenců a 2. července 1997 vznikl oddíl softtenisu ve složení 5 mužů a l ženy, který byl v březnu 1998 začleněn do TJ Union Plzeň v Radčické ulici za výstavištěm. Krátce nato se náš oddíl pokoušel navázat kontakt s hráči softtenisu v Plánici na Klatovsku, kteří však později rekreační přátelský zápas odřekli a vztahy přerušili.

SofttenisZpočátku se hrálo skutečně jen rekreačně, ale postupem doby, jak se měnila či zdokonalo-vala členská základna, se kvalita hry neustále zlepšovala. Jsme zřejmě jediný oficiální oddíl v republice. Zní to nadneseně, ale protože zatím nevíme o jiném oddílu tento sport pěstující, máme důvod si to myslet. Chceme tak vyprovokovat jiné oddíly, které by nás chtěly opravit v otázce prvenství. Jisté však je, že bychom tím získali soupeře.

V průběhu loňského roku (1999) náš oddíl uspořádal dlouhodobý turnaj o přeborníka oddílu podle tenisových pravidel na kurtu o rozměrech 6 x 12 m. Zvítězil Jiří Šafář. Turnaje v ČR existují či existovaly např. v Příbrami nebo na Strakonicku. Jedná se však o soutěže hráčů, kteří jsou známy pouze v kruzích blízkých konkrétního turnaje. My bychom se chtěli v rámci možností pokusit o pořádání pravidelné soutěže. Proto jsme na 23.října 1999 vyhlásili turnaj pod názvem Český přebor jednotlivců v softtenisu, kterého se v tělocvičně TJ UNION Plzeň zúčastnilo celkem 11 hráčů. Počet hráčů byl nižší než se očekávalo. Po konzultaci s účastníky turnaje byly shledány dvě příčiny: 1) náš turnaj ani náš oddíl nejsou dosud známé (např. turnajů v Příbrami se účastnilo 80 – 100 hráčů) a 2) mnohé odradila naše podmínka hry pouze s raketami pro softtenis (nikoli pro tenis, sqash, badminton apod.) a podmínka vhodné obuvi na palubovou podlahu, které nedělají černé čary. Přínosem turnaje byly organizační zkušenosti a přímá a rovnocenná konfrontace našich hráčů s jinými hráči, kteří jsou řazeni mezi nejlepší, např. s vítězem našeho turnaje Liborem Kožíškem z Příbrami. V prosinci se uskutečnilo v naší tělocvičně přátelské utkání s příbramskými borci. Katastrofický výsledek 1:19 jsme skutečně nečekali. Ale Kožíšek, Heřman a Dlouhý byli mezi vítězi jiných velkých turnajů, kterých se účastnili hráči z Prahy, středních a jižních Čech.

SofttenisOdveta v únoru 2000 nám přinesla vítězství a příbramské borce jsme porazili 7:5. Nejlepším hráčem byl opět příbramský Libor Kožíšek, který všechna svá utkání vyhrál.

V dubnu byl uskutečněn na příbramské umělé trávě Velikonoční turnaj, který byl opět kořistí příbramského Libora Kožíška. Náš Jan Janiš byl v kategorii veteránů třetí.

V obci Velká Turná na Strakonicku byl v kempu Milavý uspořádán v sobotu 22.7.2000 turnaj deblů v softtenisu za účasti párů z Příbrami, Písku, Prahy a Milevska, u kterého nesměli chybět ani naši zástupci I. CZ oddílu softtenisu TJ Union Plzeň. Oddíl byl bohužel zastoupený pouze jediným párem Šafář, Kotrč, který se však rozhodně neztratil. Ze 17 zúčastněných párů obsadil výborné 5. místo, když první čtyři místa obsadily nasazené páry. Vavřín vítěze si odnesl pár Novotný otec, Novotný syn z Písku.

SofttenisZ výše uvedeného vyplývá, že nejsme žádní mistři, že hrajeme pro zábavu a z tohoto důvodu se nebráníme přílivu dalších členů, ať mužů či žen, v rozmezí věku přibližně od 10 do 60 let. Dále vyzýváme všechny zájemce o softtenis v ČR, kteří ho hrají při různých TJ či Sokolech jako doplňkové tréninkové jednotky, aby se sdružili v kolektivy, které by měly zájem o soutěže družstev či oddílů. Zkoušeli jsme navázat kontakty i se slovenskými hráči, ale bohužel jejich akce se rozpadly dříve, než k nějaké spolupráci došlo. Proto bychom chtěli navázat kontakt a podniknout zájezd za hráči softtenisu v Německu, zejména slovanské Lužici, kde by nebyla jazyková bariéra.

Opět počítáme s uspořádáním dalšího menšího turnaje nebo zápasu měst např. Plzeň – Příbram – Písek a připravujeme ještě užší kontakty se softtenisty z Příbrami. Hlavní akcí však určitě bude 2. ročník Českého přeboru jednotlivců v druhé polovině října. A hned mám pro Vás dvě zprávy. Ta lepší je, že se bude hrát o láhev irské whiskey a ta druhá, méně příznivá, že se může zúčastnit jen prvních dvaatřicet přihlášených z celé ČR. Neváhejte a již dnes začněte trénovat!

Karel Černý - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

předseda I. českého oddílu softtenisu

TJ Union Plzeň

Free business joomla templates