HomeFotbalový oddíl

Fotbalový oddíl SPARTA PLZEŇ

Odkaz na stránky oddílu

SPARTA PLZEŇ 1922 Voráček, Černý K., Květoň, Záhora K., Lauša, Záhora Š., Kovařík J., Šneberger, Vrzka V., Madelon, Kovařík V., Vrzka J., NeblechaV dávných dobách se scházívali vždy večer hráči plzeňských klubů a přátelé kopané na jižní straně náměstí Republiky poblíž dnešní tramvajové zastávky. Tam se na známém "Chodníčku" vyjednávaly přátelské zápasy, ale také se zde lanařilo. A tak se velmi často stávalo, že ten či onen hráč se nepohodl s představenstvem svého klubu a příští zápas hrál za konkurenta proti svým bývalým spoluhráčům. Podobné události předcházely i onomu památnému dni 28. května 1917, kdy byl ve staročeské hospůdce "U Görgů" na rohu Sedláčkovy a Andělské (dnes Bezručovy) ulice založen z podnětu několika odloučených hráčů FC Union Plzeň a členů Sportovního kroužku Sparta Plzeň sportovní klub, který zahájil svou dlouholetou, bohatou a úspěšnou činnost a který oznámil světu, že se jmenuje SK Sparta Plzeň. Historie o založení Sparty však začíná už v roce 1915, kdy vznikl Sportovní kroužek Sparta Plzeň, ale spíše s lyžařskou činností. Prvním dresem fotbalistů byl modrý svetr s bílou hvězdou. Sparta Plzeň své hřiště neměla a vlastně jen stále hostovala. Pouze v letech 1926-1928 hrála na vlastním hřišti, které "zdědila" po FC Union Plzeň na Roudné Pod Všemi svatými. Výhodu domácího prostředí lze dokladovat vítězstvím sparťanského dorostu v župním mistrovství v roce 1926 a ziskem tzv. "double" v roce 1927, o které se zasloužil opět dorost. Abychom vyčetli další větší úspěch Sparty Plzeň, dodejme ještě, že I.A mužstvo zvítězilo v župním poháru v roce 1928.

I.A mužstvo kolem roku 1995.V roce 1929 založilo několik Sparťáků-lyžařů silný a úspěšný lyžařský odbor. Mimo to se ve Spartě hrávala házená, volejbal, hokej, kulečník a fungovalo i ochotnické divadlo. Sparta vydává i klubový časopis „Sparta sobě“, velmi populární v tehdejší fotbalové Plzni a okolí. V tomtéž roce pořádala Sparta velmi silně obsazený turnaj o „Zlatý pohár Štěpána Záhory“, který byl věnován památce zemřelého vynikajícího hráče Sparty Plzeň. Turnaj se hrál za účasti tehdy nejsilnějších mužstev: Viktorie Plzeň, SK Plzeň, SK Rokycany a Sparty Plzeň. Opakované finále mezi Spartou a tehdy již profesionální „Viktorkou“ skončilo opět nerozhodně a až v nastaveném čase Sparta prohrála 3:4. Také Sparta Plzeň se připravovala na profesionální dráhu, ale neměla potřebný finanční vklad a místo ní tak „postoupila“ Olympia Plzeň. Vůbec největšího úspěchu ve své historii docílila Sparta Plzeň v roce 1930, kdy I.A mužstvo dokázalo vyhrát  mistrovství „Západočeské župy footballové“. Ještě v roce 1932 sahala po stejném úspěchu, ale v posledním kole jí předstihla plzeňská Slávia.

Hospodářská krize třicátých let zasáhla i Spartu. Aby vyrovnala dluhy, uvolnila své nejlepší hráče a následkem toho byl sestup do I.B třídy v roce 1934 a v roce 1939 dokonce do II. třídy a tím i konec slavných časů plzeňské Sparty v předválečném období.

Při povstání Plzeňáků proti německým okupantům v květnu 1945 byl zastřelen hráč a sekretář Sparty Václav Trnka. Jeho památce je věnován každoroční turnaj Trnkův memoriál.

16. května 1946 došlo ke včlenění Slavoje Smíchov do Sparty Plzeň, která tak byla posílena o řadu hráčů a funkcionářů.

Předávání cen při Trnkově memoriálu - (vpravo dlouholetý předseda a obětavý činovník Václav Bešta)Ani Spartu Plzeň, tak jako mnoho jiných klubů, neminulo po roce 1948 časté "povinné" střídání názvů: Sokol Plzeň VI - Sparta ZKD, Spartak Leninovy závody Plzeň "F", Slavoj Státní obchod Plzeň, TJ Plzeň 1, TJ Potraviny Plzeň a od 1.7.1993  TJ Union, oddíl kopané Sparta Plzeň. Tedy po více jak čtyřiceti letech konečně opět vytoužený název Sparta.

Za zmínku určitě stojí skutečnost, že v roce 1985 sehrálo v I. třídě A-družstvo mužů 24 mistrovská utkání bez porážky. Přesto třetí místo stačilo pouze na udržení v nově zřízené I.A třídě. V roce 1990 bylo vybudováno travnaté hřiště. Sparta Plzeň se v této době pohybuje v soutěžích I.A či I.B třídy. Je pravdou, že si v posledních pár letech vyzkoušela i na její tradice neobvyklý městský přebor a bohužel tato situace trvá dosud. Popřejme tedy Spartě Plzeň nový vzestup a růst jak po sportovní, ekonomické, ale i členské stránce, především z řad mládeže. Plzeňské Spartě zdar !!

Karel Černý