V dávných dobách se scházívali vždy večer hráči plzeňských klubů a přátelé kopané na jižní straně náměstí Republiky poblíž dnešní tramvajové zastávky. Tam se na známém "Chodníčku" vyjednávaly přátelské zápasy, ale také se zde lanařilo. A tak se velmi často stávalo, že ten či onen hráč se nepohodl s představenstvem svého klubu a příští zápas hrál za konkurenta proti svým bývalým spoluhráčům. Podobné události předcházely i onomu památnému dni 28. května 1917, kdy byl ve staročeské hospůdce "U Görgů" na rohu Sedláčkovy a Andělské (dnes Bezručovy) ulice založen z podnětu několika odloučených hráčů FC Union Plzeň a členů Sportovního kroužku Sparta Plzeň sportovní klub, který zahájil svou dlouholetou, bohatou a úspěšnou činnost a který oznámil světu, že se jmenuje SK Sparta Plzeň. Historie o založení Sparty však začíná už v roce 1915, kdy vznikl Sportovní kroužek Sparta Plzeň, ale spíše s lyžařskou činností. Prvním dresem fotbalistů byl modrý svetr s bílou hvězdou. Sparta Plzeň své hřiště neměla a vlastně jen stále hostovala. Pouze v letech 1926-1928 hrála na vlastním hřišti, které "zdědila" po FC Union Plzeň na Roudné Pod Všemi svatými. Výhodu domácího prostředí lze dokladovat vítězstvím sparťanského dorostu v župním mistrovství v roce 1926 a ziskem tzv. "double" v roce 1927, o které se zasloužil opět dorost. Abychom vyčetli další větší úspěch Sparty Plzeň, dodejme ještě, že I.A mužstvo zvítězilo v župním poháru v roce 1928.
V roce 1929 založilo několik Sparťáků-lyžařů silný a úspěšný lyžařský odbor. Mimo to se ve Spartě hrávala házená, volejbal, hokej, kulečník a fungovalo i ochotnické divadlo. Sparta vydává i klubový časopis „Sparta sobě“, velmi populární v tehdejší fotbalové Plzni a okolí. V tomtéž roce pořádala Sparta velmi silně obsazený turnaj o „Zlatý pohár Štěpána Záhory“, který byl věnován památce zemřelého vynikajícího hráče Sparty Plzeň. Turnaj se hrál za účasti tehdy nejsilnějších mužstev: Viktorie Plzeň, SK Plzeň, SK Rokycany a Sparty Plzeň. Opakované finále mezi Spartou a tehdy již profesionální „Viktorkou“ skončilo opět nerozhodně a až v nastaveném čase Sparta prohrála 3:4. Také Sparta Plzeň se připravovala na profesionální dráhu, ale neměla potřebný finanční vklad a místo ní tak „postoupila“ Olympia Plzeň. Vůbec největšího úspěchu ve své historii docílila Sparta Plzeň v roce 1930, kdy I.A mužstvo dokázalo vyhrát mistrovství „Západočeské župy footballové“. Ještě v roce 1932 sahala po stejném úspěchu, ale v posledním kole jí předstihla plzeňská Slávia.
Hospodářská krize třicátých let zasáhla i Spartu. Aby vyrovnala dluhy, uvolnila své nejlepší hráče a následkem toho byl sestup do I.B třídy v roce 1934 a v roce 1939 dokonce do II. třídy a tím i konec slavných časů plzeňské Sparty v předválečném období.
Při povstání Plzeňáků proti německým okupantům v květnu 1945 byl zastřelen hráč a sekretář Sparty Václav Trnka. Jeho památce je věnován každoroční turnaj Trnkův memoriál.
16. května 1946 došlo ke včlenění Slavoje Smíchov do Sparty Plzeň, která tak byla posílena o řadu hráčů a funkcionářů.
Ani Spartu Plzeň, tak jako mnoho jiných klubů, neminulo po roce 1948 časté "povinné" střídání názvů: Sokol Plzeň VI - Sparta ZKD, Spartak Leninovy závody Plzeň "F", Slavoj Státní obchod Plzeň, TJ Plzeň 1, TJ Potraviny Plzeň a od 1.7.1993 TJ Union, oddíl kopané Sparta Plzeň. Tedy po více jak čtyřiceti letech konečně opět vytoužený název Sparta.
Za zmínku určitě stojí skutečnost, že v roce 1985 sehrálo v I. třídě A-družstvo mužů 24 mistrovská utkání bez porážky. Přesto třetí místo stačilo pouze na udržení v nově zřízené I.A třídě. V roce 1990 bylo vybudováno travnaté hřiště. Sparta Plzeň se v této době pohybuje v soutěžích I.A či I.B třídy. Je pravdou, že si v posledních pár letech vyzkoušela i na její tradice neobvyklý městský přebor a bohužel tato situace trvá dosud. Popřejme tedy Spartě Plzeň nový vzestup a růst jak po sportovní, ekonomické, ale i členské stránce, především z řad mládeže. Plzeňské Spartě zdar !!
Karel Černý