Oddíly pod Tj Union Plzeň:

Fotbalový oddíl

Fotball

Více informací...

Vodácký oddíl

Více informací...

Horolezecký oddíl

Více informací...

Lyžařský oddíl

Více informací...

Moderní gymnastika

Více informací...

Stolní tennis

Více informací...

Šachový oddíl

Více informací...

Turistický oddíl

Více informací...

Volejbalový oddíl

Více informací...

Oddíl softenisu

Více informací...

HomeTexty webHorolezectvíExpedice Manaslu 2011

Expedice Manaslu 2011

Expedice Manaslu 2011Dne 26.3.2011 odlétá tým, převážně západočeských horolezců, na téměř dvouměsíční výlet do Nepálu – na osmou největší  horu světa Manaslu 8163 m. Nachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtského slova Manana a lze jej přeložit jako „Mountain of the Spirit“, „Hora duchovna“. Součástí týmu je i náš zaměstnanec Jakub Vaněk.

 

 

Čeká nás krásný trek okolo Manaslu a když se na nás usměje štěstí a nebudou nám stále padat na hlavu bílé „věci“, pokusíme se o výstup normální cestou. Cílem naší expedice, je výstup klasickou japonskou cestou, ale co možná nejlehčím stylem. Nechystáme se horu obléhat a dobíjet, ani by nás to tam pak nebavilo. Chceme se zodpovědně aklimatizovat a pak v případě příznivého počasí plynule a rychle postupovat k vrcholu. Vše samozřejmě bez použití kyslíku. A pak rychle a bezpečně dolů.

 

Expedice Manaslu 2011Zkušený lyžař Petr Machold by rád absolvoval sestup na prkně, což by byl světový prvosjezd z vrcholu na snowbordu bez použití kyslíku. A i Kuba Vaněk si s sebou přibalil svoje oblíbené rozkládací prkno a pokusí se ho dostat pokud možno až na vrchol. Další „lenoch“, co by chtěl jet dolů aspoň z nějaký části kopce je i náš velitel Honza Krabec (lyže). A i Kuba Vaněk si s sebou přibalil svoje oblíbené rozkládací prkno a pokusí se ho dostat pokud možno až na vrchol.

 

Všichni z nás bychom se však samozřejmě rádi podívali na okolní kopečky z 8163 m, ale hlavně si užili pohodu v nádherném nepálském prostředí a taky se ve zdraví vrátili zpět do České kotliny.

 

Tak to byla trochu legrace a teď vážněji. Podařilo se nám sestavit kompaktní expediční tým, jehož většina členů má zkušenosti s lezením ve vysokých nadmořských výškách a 3 z nás již stáli na vrcholu vyšším než 8000m (Krabec, Trávníček, Knill). Další člen sice nestál na vrcholu osmitisícovky (Machold), ale jen proto, že byl nucen svůj pokus na Mt. Everestu ukončit v 8200m. Naše profily jsou k nahlédnutí na www.manaslu.cz.

 

Poprvé se  člověk na tento vrchol podíval v roce 1956. První český výstup se v roce 1989 povedl Josefu Rakonsajovi. Úspěšní byli ještě v roce 1999 Martin Minařík a v roce 2006 Zuzana Hofmannová, František Kolář a Pavel Matoušek. Zatím posledním Čechem, který stanul na vrcholu, byl v roce 2009 Radek Jaroš.

 

Složení expedice:

Jan Krabec

Petr Machold

Jan Trávníček

David Knill

Jakub Vaněk

Pavel Jaroš

Miloš Pintíř

Ondřej Hašek

 

+trekaři:

Mirka Lacinová

Karel Syka

Míroslav Cvrk

Lucie Brátová

Robert Coufal

 

Novinky můžete čas od času objevit na www.manaslu.cz

Free business joomla templates